Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pošumavský autoklub v Klatovech

Pošumavský automotoklub Klatovy (PAMK), je jedním z nejstarších sdružení motoristů v Čechách a zcela jistě v západočeském pohraničí.
Ustavující schůze klubu se odehrála dne 18. března 1926 v klatovském hotelu Bílá růže a z přítomných členů nikdo netušil, jaké organizaci dali základ a jak si povedou jejich následovníci o desítky let později. Této schůze se zúčastnilo 110 členů. Ti dali svému spolku název Pošumavský autoclub se značkou PAC.Předsedou tohoto klubu byl zvolen František Svoboda, jednatelem František Flaks a dále též deseti členný výbor. 
 

Od samého začátku si dával PAC a jeho členové na svoji dobu nelehké úkoly - prosazení rekonstrukce a vyasfaltování silnic v okolí Klatov a v Pošumaví, vybudování vlastní čerpací stanice pohonných hmot s levnějším benzinem, zpracování projektu dálkové silnice Železná Ruda - Klatovy - Nepomuk - Příbram – Praha. PAC vedl i čilý mezinárodní styk. Jeho vyvrcholením byla v roce 1931 návštěva 120 členů Královského jugoslávského autoklubu v Klatovech.
V roce 1934 byl z iniciativy PAC ustaven Akční výbor pošumavských autoklubů Domažlic, Klatov a Sušice. S rozvojem automobilismu se PAC zasazuje o vyvěšení transparentních ukazatelů směru na klatovském náměstí.
 

Po roce 1945 se znovu rozvíjí činnost klubu, který v duchu doby a stavu motorizace se věnuje zejména pořádání motocyklové soutěže „Napříč Šumavou“ a organizuje terénní závody motocyklů v Klatovech Pod Borem.
Po roce 1964 nastává éra, která je zcela ojedinělá a nemá mnoho podobných. Pošumavský automotoklub pořádá ročně takové množství sportovních podniků, které jiná sdružení uskutečňují léta. Rallye Šumava, silniční okruh automobilů, silniční okruh motocyklů, terénní závod motocyklů, závod motokár, BOAS. Jezdí se i autokros. Pro německé pořadatele je v Pošumaví zajišťována organizace Rallye Wiesbaden a Rallye Marktredwitz. Vrcholem je přidělení mistrovství Evropy - legendární Rallye Vltava. Ta se za dobu své existence v Klatovech dostala mezi deset nejlépe organizovaných rallye na světě ( bez udání pořadí ), stala se druhou nejlepší v Evropě a získala tehdy nejvyšší koeficent - 4!
Klatováci však trpělivě pracovali na „své“ Rallye Šumava a ta se díky jejich píli a umu stává v roce 1987 nejen mistrovstvím Evropy, ale stává se jednou z nejkvalitnější soutěží
u nás .
 

Ale ani na „Vltavu“ PAMK nezapomněl a v roce 1990 ji znovu přivádí na svět přioděnou do historického hávu. Jede se první ročník Historic Vltava Rallye.
S organizováním sportovních podniků vyrůstali v klubu také vynikající sportovci. Albín Patlejch , Leo Pavlík, Václav Šůcha, Lubislav Hlávka, Václav Pech st., Radek Mildner - to jsou jména, na která ještě dnes příznivci motorismu vzpomínají.
 

Po roce 1989 se PAMK stává jedním z prvních klubů budujících novou tradici Československého autoklubu. Však má také registrační číslo 0003.
Postupem času se Pošumavský auto moto klub stal neodmyslitelnou součástí sportovního i společenského života v Klatovech a tak je město Klatovy stálým partnerem všech významných akcí pořádaných klatovským klubem.
 

www.pamk.cz